• Kalendarium wydarzeń
 • Licznik Odwiedzin

  Odwiedzin wszystkich 447183
  Odwiedzin dzisiaj: 93

Aktualności

 • Zdjęcie-muzeum.jpg

Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane...
Prosimy o zapoznanie się z całą treścią Klauzuli informacyjnej RODO w linku:

http://muzeum-belchatow.pl/klauzula-rodo.html

 • Zdjęcie-1-11.jpg

  PRO MEMORIA – MARIAN WÓJCIK

  PRO MEMORIA – MARIAN WÓJCIK
  2 marca 2023 r.
  … Jestem zadowolony z życia swojego
  myślę, że (go) nie zmarnowałem
  Starałem się jak najlepiej żyć – wśród ludzi i dla ludzi (…).
  Marian Wójcik, film „Bez reszty” 2008 r.
   
  Wczorajsze spotkanie poświęcone Panu Marianowi Wójcikowi pełne pozytywnych emocji, anegdot i wspomnień upłynęło w radosnej atmosferze. Byli członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi, wychowankowie Pana Mariana oraz współpracownicy
  Nie wszyscy, którzy chcieli mogli w nim uczestniczyć, dlatego też cytujemy te wypowiedzi
  Krzysztof Trawiński: „Byłem jednym z tysięcy uczniów p. Wójcika. W pamięci utkwiła mi pierwsza lekcja po Jego powrocie z wojska. Pan Marian pochwalił się przed klasą zakupionymi ostatnio znaczkami. Wszyscy patrzyliśmy na nie z zachwytem. I nagle stała się rzecz niebywała - zostałem obdarowany przez Profesora czterema pięknymi znaczkami ze zwierzętami. Byłem przeszczęśliwy, wzbudzając zazdrość kolegów. Kiedy po kilkudziesięciu latach spotkaliśmy się i wspomniałem ten epizod, pytając dlaczego wybrał mnie - nie pamiętał w ogóle tego zdarzenia. Ja nie zapomniałem i nigdy nie zapomnę. Mam je ciągle przed oczami, jakby to było wczoraj. Znaczki pozostały moją pasją. Pozwoliło mi to w 2017 r. w Essen zdobyć tytuł mistrza Europy w filatelistyce tematycznej z eksponatem pt. "W cieniu drzew". W tym sukcesie ma swoją małą cząstkę i Pan Marian. Jeszcze raz dziękuję, Profesorze.”
  Podczas wczorajszego spotkania objawiła się nam złośliwość rzeczy martwych - mieliśmy problem z płynnym odtworzeniem materiału filmowego.
  Oto link do filmu „Bez reszty” z 2008 roku autorstwa Bartosza Olejniczaka:
 • Zdjęcie-dsc_0002-9.jpg

  VIII Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych

   

  W związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dzisiaj 02.03.2023 r. nasze mury odwiedzili pasjonaci historii.

  Miał miejsce VIII Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych dla uczniów bełchatowskich szkół średnich. Uczestnicy konkursu zwiedzili wystawę czasową „First to fight. Polacy na frontach II wojny światowej”.

  Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją!

 • Zdjęcie-pro_memoria-1.jpg

  Wieczór wspomnień o Marianie Wójciku

  MARIAN WÓJCIK 14.07.1934 – 02.03.2022
  Dokładnie za tydzień, czyli 2 marca minie rok, odkąd odszedł Pan Marian Wójcik.
  Wielu z nas pewnie jeszcze szuka wzrokiem Jego charakterystycznej, pochylonej sylwetki z aparatem fotograficznym w dłoniach...
  Marian Wójcik przez wiele lat pracował w Szkole Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bełchatowie. Prowadził szkolne koło filatelistyczne, a także często nagradzaną Spółdzielnię Uczniowską „Plastuś”. Był też pasjonatem fotografii, z aparatem zawsze można go było spotkać na mniejszych i większych wydarzeniach w mieście. Na łamach lokalnej prasy publikował artykuły dotyczące historii Bełchatowa i regionu.
  Doceniono Jego działalność społeczną, pedagogiczną oraz kultywowanie pamięci o historii poprzez liczne nagrody i odznaczenia. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”, a także został uhonorowany tytułami: "Zasłużony dla Miasta Bełchatowa" i „Zasłużony dla Powiatu Bełchatowskiego”.
   
  W imieniu Prezydent Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej oraz Muzeum Regionalnego w Bełchatowie zapraszamy na wieczór poświęcony pamięci o Marianie Wójciku w dniu 2 marca 2023 roku o godzinie 17.00.
 • Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

  Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska zaprasza na uroczystości związane z obchodami Dnia Żołnierzy Wyklętych.

  Więcej szczegółów na stronie: https://www.belchatow.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-uroczystosci-poswiecone-zolnierzom-wykletym

 • Zdjęcie-zolnierze_wykleci.png

  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  1 marca uczcimy pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Będą wydarzenia patriotyczne, kulturalne i sportowe. Do udziału w uroczystościach zaprasza mieszkańców prezydent Mariola Czechowska.

  Więcej informacji:

  https://www.belchatow.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-uroczystosci-poswiecone-zolnierzom-wykletym

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2023
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce