• Kalendarium wydarzeń
  • Licznik Odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 533177
    Odwiedzin dzisiaj: 60

Wystawa malarstwa Małgorzaty Podrackiej "RETROSPEKTYWA - TERAŹNIEJSZOŚĆ"

  • Zdjęcie-muzeum_podracka_plakat.jpg
  • Zdjęcie-muzeum_podracka_zaproszenie_s01.jpg
  • Zdjęcie-muzeum_podracka_zaproszenie_s02.jpg

 Wystawa malarstwa

Małgorzaty Podrackiej

"RETROSPEKTYWA- TERAŹNIEJSZOŚĆ"

21.02 - 14.06.2020 r.

w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie

 

OD AUTORKI

Projekt wystawy „RETROSPEKTYWA – TERAŹNIEJSZOŚĆ” to próba uporządkowania własnej pracy twórczej, zrozumienia działań malarskich na przestrzeni lat 1979 – 2019.
Chęć przedstawienia się raz jeszcze tym razem w sposób skondensowany chcę powrócić do określonych okresów malarskich, cyklów malarskich w czterech dekadach, w których grały różne techniki malarskie, różna tematyka, a przede wszystkim EMOCJE.
„Małgośka, ty w życiu będziesz dobrą malarką”. To usłyszawszy po przedstawieniu pliku prac malarskich, jako czternastolatka w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, na zajęciach malarstwa u pani prof. T. Gawrysiak; nie żebym przejęła się bardzo, ale SŁOWA te stały się dla mnie ważne. NIOSŁY mnie przez długie lata, WYTYCZAŁY MI SZLAK. Malarstwo stało się rodzajem potrzeby, obowiązku, konieczności. Towarzyszy mi przez całe życie.

KILKA STWIERDZEŃ O SOBIE I MALARSTWIE
Malując określam swoje miejsce na Ziemi, wytyczam własny swój szlak. Naturalnym wyborem jest pejzaż. Jest on konsekwencją percepcji zaczerpniętej z dzieciństwa. Kadry, poszczególne ujęcia kiedy poruszam się po miejscach są czymś tak bardzo oczywistym, oczywistym, jednocześnie natarczywym, nakazującym przeniesienie spostrzeżeń wzrokowych na papier lub płótno. Drzewo jako forma życia, istnienia, przeobrażania się, wieczności. Potem twarze, twarze które kreuje nastrój dnia, koloryt pogody, pory roku. Relacje ze stanów duszy, dokumenty na uczucia. Rytm życia wpisany w przyrodę. „Ni miejski ni wiejski pejzaż podmiejski”. Od zawsze towarzyszyły mi pejzaże leśne, wertykalne, rytmicznie ustawione drzewa. Krótkie pociągnięcia pędzla. Forma, która była i jest w sprzeczności do tej akademickiej jest mi bliska. Twarze realistycznie traktowane i widziane w formie ilustracji. Ilustracja, czerpiąca z pokładów przeżyć osobistych, wystylizowana, nawiązująca do rysunku dziecięcego, bazgroty dziecięcej, ilustracja, która w bezpośredni sposób nawiązuje do elementów organicznych. Czasem jest uproszczona, czasem malarska - przerysowana. Zawsze byłam przede wszystkim dekoratorką. Pretekstem do rozważań nad barwą, linią, kompozycją były zawsze przestrzenie leśne (spacery, spacery, spacery w dzieciństwie i młodości – Patyki w Zelowie, Tomaszów - podmiejski). Obrazy – to ciągle jednak romantyka przeżyć, nawet wtedy gdy w kompozycję wkradają się stwory i potwory, to mowa i tak będzie o jakichś szczęściach i radościach. Nie włączam traumy. Włączam traumę.

Małgorzata Podracka


MAŁGORZATA ANNA PODRACKA
ŻYCIORYS ARTYSTYCZNY

Małgorzata Podracka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczyła się malartswa w pracowni prof. Mieczysława Wiśniewskiego. Zajmuje się malarstwem i wystawiennictwem; scenografią w obszarze pracy w szkolnictwie gimnazjalnym, tworzeniem i projektowaniem małych form malarskich, tworzeniem artystycznych przedmiotów użytkowych – biżuteria artystyczna, tworzeniem kompozycji collage. Małe formy plastyczne to np. projekty plakatów do imprez kulturalnych, projekty na okładki płyt, graficzne projekty ilustracji do książek. Przestrzenne formy plastyczne to m.in. stoiska na targi handlowe – projekty i wykonawstwo.

Twórczość swoją prezentowała na wielu wystawach w kraju oraz za granicą. W dorobku artystycznym posiada wystawy zbiorowe i indywidualne, nagrody w konkursach wojewódzkich, uczestnictwo w plenerach wojewódzkich i ogólnopolskich. Malarka przynależy do ZPAP Oddział Łódź. Na płaszczyźnie szeroko pojętej plastyki współpracowała z wieloma firmami w regionie powiatu Bełchatów a także kraju. Jej prace malarskie znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Bełchatowie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, np. we Francji, Niemczech, Portugalii, Holandii i Czechach. Malarstwo olejne i akwarelowe to najczęściej cykle malarskie np. „Mokradła bobrowe”, „Ulice”, „Pejzaż widziany z okna”, „Ilustracje – portret wewnętrzny” i inne.

 

Wystawa była dostępna od 21 lutego do 14 czerwca w Dużej Galerii Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.

 

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce