BITWA POD TRZESZCZANAMI. Rekonstrukcja historyczna 26 sierpnia 2023 r., od godz. 16.00.

• Zdjęcie-dsc_0118-1.jpg
  • Zdjęcie-download.png
  • Zdjęcie-logo_pl_skrocony2.jpg
  • Zdjęcie-logo_20pge_20giek_20sa_20pion_20cmyk.jpg

BITWA POD TRZESZCZANAMI.
Rekonstrukcja historyczna
26 sierpnia 2023 r., od godz. 16.00.

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Sponsorem wydarzenia jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S. A.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska

Muzeum Regionalne w Bełchatowie wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich zaprasza na lekcję „żywej” historii – rekonstrukcję bitwy pod Trzeszczanami.Dlaczego rekonstrukcja bitwy pod Trzeszczanami ma miejsce w Polsce centralnej? Co łączy Bełchatów z tą niewielką miejscowością położoną blisko wschodniej granicy Rzeczypospolitej? Trzeszczany – tu we wrześniu 1920 roku miała miejsce bitwa między oddziałami polskimi i bolszewickimi. W bitwie tej w szeregach 2 Pułku Legionów brał udział między innymi Stefan Hellwig w stopniu szeregowego, członek rodziny właścicieli bełchatowskiego dworu w okresie międzywojennym. Stefan poległ w okolicach Hrubieszowa, a Jego małżonka Nelly z rozpaczy po śmierci męża popełniła samobójstwo.

Zapraszamy na to niecodzienne widowisko, które odbędzie się w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie w dniu 26 sierpnia 2023 roku.
Rozpoczęcie rekonstrukcji planowane jest na godz. 16.00.
Oprócz odtworzenia bitwy, zaplanowaliśmy dodatkowe atrakcje, m.in.: zawody strzeleckie prowadzone przez Sekcję Strzelectwa Sportowego IGLICA Bełchatów, a także dioramy ze sprzętem wojskowym – armatą polową Schneider wz. 1897, lekkim czołgiem Renault FT-17.

Zapraszamy serdecznie – wstęp wolny!