• Kalendarium wydarzeń
 • Licznik Odwiedzin

  Odwiedzin wszystkich 544911
  Odwiedzin dzisiaj: 111

Aktualności

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane.
2. Administratorem danych osobowych zebranych od Państwa jest Muzeum Regionalne w Bełchatowie, z siedzibą ul. Rodziny Hellwigów 11, 97-400 Bełchatów, zwane dalej Muzeum.
3. Z inspektorem ochrony danych w Muzeum, Małgorzatą Kociniak można się skontaktować mailowo: mkconsulting@onet.eu
4. Państwa dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji zadań statutowych Muzeum na podstawie zgody, niezbędności do wykonania umowy lub wypełnienia obowiązku prawnego.

Więcej informacji na stronie: http://www.muzeum.belchatow.pl/klauzula-rodo.html

 

 • Zdjęcie-unnamed-1.jpg

  Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  3 lutego 2011 roku Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
  Data ta ma znaczenie symboliczne - 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie, poprzez strzał w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński ("Pług", "Ludwik") i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory oraz Kornel Chmiel. Ich ciała zostały zakopane w nieznanym miejscu. Byli oni ostatnim kierownictwem ostatniej, ogólnopolskiej organizacji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Zostali aresztowani w czasie od listopada 1947 do lutego 1948 roku. Przeszli wyjątkowo brutalne śledztwo.
   
  Źródła: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi
  prezydent.pl
   
  Źródło grafiki: karnickie.info
 • Zdjęcie-111belchatow_sierpien_2023-1393.jpg

  Miło nam ogłosić, że Muzeum Regionalne w Bełchatowie otrzymało kolejne wsparcie finansowe na renowację!

  Miasto z kolejnym dofinansowaniem. Prezydent Mariola Czechowska pozyskała 79 tys. zł na renowację Muzeum Regionalnego. Dzięki środkom z programu „Łódzkie ratuje zabytki” wyremontowane zostaną podłogi na parterze tego zabytkowego dworku.

   
   
 • Zdjęcie-plakat-zw-1024x1428-px-002-1.jpg

  Będziemy wspominać Żołnierzy Wyklętych

  Prezydent Mariola Czechowska zaprasza wszystkich mieszkańców oraz poczty sztandarowe szkół, zakładów pracy, związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz stowarzyszeń na miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

 • Zdjęcie-oferta_edukacyjna_–_wielkanoc_2024_w_muzeum_serdecznie_zapraszamy_na_lekcje_okolicznosciowe_i_warsztaty_1.png

  OFERTA EDUKACYJNA – WIELKANOC 2024 W MUZEUM

   Serdecznie zapraszamy na lekcje okolicznościowe i warsztaty:

   

  1. Pisanki opoczyńskie. Warsztaty z artystkami ludowymi z Bielowic. Dzieci przynoszą ze sobą jajko ugotowane na twardo, najlepiej o jasnej skorupce, na którym naniosą tradycyjne wzory pisakiem opoczyńskim. Następnie jajeczka zostaną ufarbowane. Reszta materiałów - na miejscu.

  Prowadząca: Bożena Dulnikiewicz,
  Czas trwania: około 60 min.,
  Wiek uczestników: od 6 lat,

  Termin: 12 i 13 marca 2024 r.,

  Godzina: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00.,
  Koszt: 9,00 zł/osoba.

  2. „Wielkanocne zwyczaje. Warsztat palmy wielkanocnej”.

  Prezentacja multimedialna. Uczniowie zostaną wprowadzeni w tematykę tradycyjnych wielkanocnych obrzędów ludowych. W części warsztatowej zajęć, które poprowadzą pracownicy Muzeum, uczestnicy wykonają własne palemki. Do stworzenia tradycyjnego symbolu Niedzieli Palmowej potrzebne są gałązki wierzbowe, bukszpan, kolorowe kwiaty i bibuła. Muzeum zapewnia wszystkie materiały.

  Prowadzący: Krystyna Członka i Marcin Uss,
  Czas trwania: około 60 min.,
  Wiek uczestników: od 10 lat,
  Termin: 14 i 15 marca 2024 r.

  Godz. zajęć: 9.00, 10.30,

  Koszt: 7,00 zł/osoba.

  3. „W wielkanocnym koszyczku”.
  Pogadanka na temat zwyczajów i obrzędów wielkanocnych przeprowadzona w scenerii mini wystawy okolicznościowej. Lekcja zakończona wykonaniem prostej pracy plastycznej.

  Prowadzące: Magdalena Marciniak-Darda i Ida Sidorczuk,

  Czas trwania: około 60 min.,
  Wiek uczestników: od 6 lat,
  Termin: 14 i 15 marca 2024 r.

  Godz. zajęć: 9.00, 10.30,

  Koszt: 7,00 zł/osoba.

  4. „Motyw wiosny w malarstwie - przez wieki historii sztuki”.

  Czy wiosnę zawsze przedstawiano tylko jako dziewczynę z wieńcem kwiatów na głowie i gałązką obsypaną pąkami w dłoni? Oczywiście, że nie! Przygotujcie się na fascynującą podróż przez mnóstwo kolorowego malarstwa, gdzie wiosna ukazana jest w różnorodny, często zaskakujący sposób. Na naszych zajęciach przeniesiemy się przez wieki historii sztuki, odkrywając, jak artyści interpretowali tę piękną porę roku - pejzaże, kwiatowe kompozycje, a nawet abstrakcyjne przedstawienia wiosny - to tylko tylko część tego, jak ukazywano tę porę roku w różnych wiekach
  i kulturach.

  Prowadzący: Szymon Zygma,

  Czas trwania: około 60 min.,
  Wiek uczestników: od 12 lat,
  Termin: 14 i 15 marca 2024 r.

  Godziny: 9.00, 10.30.,
  Koszt: 7,00 zł/osoba.

  5. „Święta Wielkanocne w malarstwie - podróż przez tradycje i kultury”.

  Zapraszamy Was w podróż przez malarstwo i jego dzieje, aby odkryć na nowo historię Świąt Wielkanocnych zapisaną na płótnach malarzy pochodzących z różnych epok historycznych. To szczególne święto, jedno z najważniejszych w kalendarzu chrześcijańskim, od zawsze stanowiło inspirację dla artystów z różnych kręgów kulturowych. Święta Wielkanocne są czasem refleksji, radości, i nadziei, co doskonale odzwierciedla się w sztuce.

  Podczas zajęć nie tylko zobaczymy jak ewoluowała sztuka w kontekście przedstawiania polskich tradycji świątecznych. Razem - zanurkujemy głębiej i odkryjemy, jak w różnych epokach mistrzowie przedstawiali sceny pasyjne i sceny zmartwychwstania Jezusa.

  Prowadzący: Szymon Zygma,

  Czas trwania: około 60 min.,
  Wiek uczestników: od 12 lat,
  Termin: 14 i 15 kwietnia 2024 r.

  Godziny: 9.00, 10.30.,
  Koszt: 7,00 zł/osoba.

  6. „Wielkanoc na świecie” - prezentacja multimedialna. Lekcja przybliża obrzędy i zwyczaje wielkanocne kultywowane w różnych częściach świata.

  Prowadząca: Magdalena Marciniak-Darda,
  Czas trwania: około 70 min.,
  Wiek uczestników: od 10 lat,
  Termin: 14 i 15 kwietnia 2024 r.,

  Godziny: 9.00, 10.30.,
  Koszt: 7,00 zł/osoba.

   Zainteresowane grupy prosimy o zgłoszenia do 4 marca 2024 r. u osób prowadzących zajęcia, osobiście w sekretariacie Muzeum lub telefonicznie pod numerem 44 633 11 33.

 • 45 Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”

  W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do udziału w 45 Międzynarodowym Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.

  Głównym założeniem konkursu jest pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zbiorów muzealnych różnego typu, rozbudzenie zainteresowań z zakresu sztuki i kultury, a także zachęcenie do podjęcia próby samodzielnej twórczości i rozwijania talentów plastycznych, po doświadczeniach zdobytych podczas wizyty w galerii lub muzeum.

  Oświadczenie i zgody rodzica/ pełnoletniego Uczestnika konkursu: https://tiny.pl/cb4gd

  Oświadczenie i zgody opiekuna plastycznego uczestnika konkursu: https://tiny.pl/cb4gw

  Załączamy również regulamin konkursu.

  Proponujemy I etap konkursu przeprowadzić na poziomie szkoły, a następnie złożyć je w naszym Muzeum, a my prześlemy je do organizatora – Muzeum Okręgowego w Toruniu.

   

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce