• Zdjęcie-muzeum.jpg

Klauzula informacyjna
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych – dalej RODO) informujemy, iż:
1. W związku z realizacją różnorodnych działań Muzeum Regionalnego w Bełchatowie możemy przetwarzać Państwa dane...
Prosimy o zapoznanie się z całą treścią Klauzuli informacyjnej RODO w linku:

• Zdjęcie-plakata4_apteka_strona.jpg

„Cały świat jest apteką” wystawa z kolekcji technika farmacji Mateusza Danielczyka - 14 sierpnia 2021 r.

„Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Przez nie się leczy i ból usuwa, przez nie aptekarz sporządza leki, aby się nie kończyło Jego działanie i życie bez chorób, które od Niego pochodzi, było po całej ziemi.”
    Mądrości Syracha 38

Pachnąca ziołami wystawa przeniesie nas do Klasztoru Bonifratrów, chaty XIX-wiecznej zielarki, czy dawnego gabinetu lekarskiego.

• Zdjęcie-muzeum_piknik_2021_2_wlasciwy_strona.jpg

"PIKNIK ZE STEFANEM I NELLY - 100. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WOJNY POLSKO-BOLSZEWICKIEJ.", 14 sierpnia 2021 r.

Po roku przerwy - wracamy z rekonstrukcją historyczną!
    Tegoroczna impreza zorganizowana zostanie w parku przy Muzeum - w formie rekonstrukcji historycznej z elementami pikniku rodzinnego.
    Poprzez lekcję "żywej historii" przedstawione zostaną tragiczne wydarzenia związane z mieszkańcami bełchatowskiego dworu.
    W wojnie polsko - bolszewickiej brał udział Stefan Hellwig, członek rodziny właścicieli dworu w Bełchatowie.
    Poległ On w okolicach Hrubieszowa, a Jego małżonka Nelly z rozpaczy po śmierci męża popełniła samobójstwo.

Impreza służyć będzie symbolicznemu uczczeniu, ale przede wszystkim ponownemu przemyśleniu i umocnieniu pośród mieszkańców Bełchatowa najistotniejszych wartości polskiej tradycji romantyczno-niepodległościowej.
    Ma przypomnieć wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w roku 1918, a następnie budowaniem i zabezpieczeniem bytu państwowego w latach kolejnych.

Tragiczne losy Stefana i Nelly Hellwigów urosły do rangi symbolu poprzez który bełchatowianie mogą odczytać wkład swojego miasta w dzieło budowania niepodległego bytu państwowego i dramatycznej walki o zabezpieczenie racji bytu odrodzonej Rzeczypospolitej w tej części Europy. Wymowa tego symbolu wykracza jednak poza konkretne wydarzenia historyczne, odnosi się do motywu wielkiej, romantycznej miłości oraz poświęcenia prywatnego szczęścia w imię wartości wyższych.

Miło nam poinformować, iż w tym roku na realizację Pikniku otrzymaliśmy dofinansowanie
    ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska.

• Zdjęcie-powstanie_warszawskie3333-2.jpg

WYŚPIEWAJMY PAMIĘĆ - Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Prezydent Miasta Bełchatowa Mariola Czechowska zaprasza na obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia (niedziela) 2021 r.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Bełchatowie, godz. 16.50.

Więcej szczegółów - na plakacie.

• Zdjęcie-powstanie_warszawskiewww.jpg

WYŚPIEWAJMY PAMIĘĆ - Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Parafia pw. Narodzenia NMP w Bełchatowie, godz. 16.50.

Więcej szczegółów - na plakacie.

• Zdjęcie-120_kardynal_wyszynski_afisz_belchatow_(1)_2-2.jpg

Koncert w 120. rocznicę urodzin "Prymasa Tysiaclecia" - 18 lipca 2021 r.

W imieniu Prezydent Miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej

serdecznie zapraszamy na koncert 🙂

Miejsce: Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bełchatowie, ul. Tadeusza Kościuszki 2,

18 lipca 2021r., godz. 19.00