Finisaż wystawy "Święta, tradycje i zwyczaje. Wiosna" oraz warsztaty wycinankarskie

Kazimiera Balcerzak jest jedną z najwybitniejszych, najbardziej utalentowanych i wszechstronnych, a zarazem najbardziej płodnych współczesnych twórczyń ludowych z terenu Ziemi Sieradzkiej. Kazimiera Balcerzak jest twórczynią, która wypracowała swój własny styl, a zarazem przez cały czas doskonali swój warsztat artystyczny. Swą przygodę ze sztuką ludową zaczynała w latach 90-tych od haftu ludowego. Później pojawiło się zainteresowanie sieradzką wycinanką i tradycyjnym zdobnictwem ludowym oraz plastyką obrzędową. Obecnie w swym dorobku artystka ma liczne prace zarówno z zakresu wycinanki, haftu jak i zdobnictwa ludowego. Kazimiera Balcerzak uważana jest za najwybitniejszą, współcześnie tworzącą, wycinankarką ludową młodego pokolenia. W swej twórczości nawiązuje ona do tradycyjnych form sieradzkiej wycinanki. W dorobku artystki są „cacka”, „mazury” i „rózgi”, formy charakterystyczne dla sieradzkiej wycinanki. Kazimiera Balcerzak nie boi się eksperymentować wprowadzając nowe, atrakcyjne elementy do wycinanki, czego dobrym przykładem są cacka bożonarodzeniowe, wielkanocne lub przedstawienia Matki Boskiej.

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2019