• Kalendarium wydarzeń
  • Licznik Odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 3298
    Odwiedzin dzisiaj: 30

"WRZESIEŃ 1939 - OBRONA JEŻOWA" - Inscenizacja historyczna

 

Muzeum Regionalne w Bełchatowie wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich organizują w dniu 12 sierpnia 2017 roku inscenizację historyczną pt. „Wrzesień 1939 – Obrona Jeżowa”

 

Wieś Jeżów, stanowiła jeden z punktów w linii obrony 2 Pułku Piechoty Legionów dowodzonych przez płk. Ludwika Czyżewskiego. Odcinek przeznaczony do obrony siłami 2PPL, rozciągał się od Księżego Młyna (styk z 30DP), poprzez Góry Borowskie, Jeżów do Rząśni. Odcinek Jeżów-Rząśnia został wzmocniony I Batalionem ze 146 PP z 44 DP rez. Linia obrony Księży Młyn-Rozprza, stanowiła bardzo ważny punkt w planach Grupy Operacyjnej Piotrków i Armii Łódź. Walki toczono w dniach 3-6 września 1939 roku i pomimo znaczącej przewagi wojsk niemieckich (1 Dywizja Pancerna, 4 Dywizja Pancerna, 14 Dywizja Piechoty, 31 Dywizja Piechoty), a także pomimo ciężkich strat własnych, udało się przesunąć w czasie zdobycie Piotrkowa Trybunalskiego i wyjście na Warszawę. Jeżów kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk, a w jego granicach dochodziło m.in. do zaciętych walk polskiej artylerii z niemieckimi czołgami.

 


W inscenizacji historycznej weźmie udział około 40 rekonstruktorów. Będą jej towarzyszyć zawody strzeleckie oraz giełda militariów.
To prawdziwa podróż w czasie do wydarzeń września 1939 roku!

Zapraszamy - bądźcie z nami 12 sierpnia 2017 roku, około godziny 18 w parku przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.
Wsparcia finansowego udzielili:

Miasto Bełchatów

http://www.belchatow.pl

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

https://www.pgegiek.pl

 

 

 

 

MUZEUM REGIONALNE W BEŁCHATOWIE © 2017
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Strony o Sztuce